Jak vybrat dekorativní a vánoční osvětlení

1. EXTERIÉR/ INTERIÉR

Nejprve je třeba rozhodnout, zda vaše dekorativní osvětlení bude umístěno v exteriéru nebo interiéru. Osvětlení pro exteriér má jiné vlastosti, jedná se převážně o odolnost proti povětrnostním vlivům. Osvětlení určené do exteriéru lze samozřejmě použít i v interiéru, je však většinou o něco málo dražší. Využití dekorativního osvětlení je především jako vánoční, párty, slavnostní nebo účelové osvětlení.

2. ŽÁROVKA/ LED

Dalším krokem je výběr světelného zdroje. Světelné dekorace se vyrábí se dvěma typy světelných zdrojů: žárovky a LED. Dekorace s LED světelnými zdroji bývají dražší, ale mají řadu výhod. Nejdůležitější vlastností LED osvětlení oproti žárovkovému je nízká spotřeba a dlouhá životnost. Z dlouhodobějšího hlediska se proto určitě vyplatí volba LED světelného zdroje. Více o rozdílech mezi LED a žárovkou se dočtete v následujícím článku.

2.1 LED světelné zdroje

LED světelné zdroje a jejich barvy jsou v našem shopu označeny následovně:

barvy led

 

 

 

studená bílá, teplá bílá (podobná žárovkovému světlu), červená, modrá, oranžová, zelená, multicolor (jeden světelný zdroj měnící svou barvu)

svetelny zdrojsvetelny  zdrojsvetelny  zdrojsvetelny  zdrojsvetelny  zdroj

LED zdroje se též používají v úpravě FROSTED LED. Světlo frosted LED je s efektem "mléčná" (stejný rozdíl jako obyčejná a "mléčná žárovka"). Frosted LED mohou mít různé barvy. V našem shopu budou tyto LED popsány jako FROSTED.

LEDfrosted led

 

 

 

 

 

Dalším typem kromě FROSTED LED jsou FLASH LED. Tento typ LED má tu vlastnost, že každých x vteřin má záblesk. Většinou se použivá na světelných dekoracích s umístěním například každá osmá LED. Světelná dekorace pak působí efektem třpytu. Používá se proto především v zimě jako vánoční osvětlení. V našem shopu budou FLASH LED popsány a zobrazeny takto:

 

 

2.2 Žárovky

Žárovky a jejich barvy jsou v našem shopu označeny následovně:

bila zarovkacervena zarovkamodra zarovkazelena zarovkazluta zarovkamulticolor zarovka

 

 

 

Kromě obyčejných žárovek existují také FLASH žárovky. Tento typ žárovek má tu vlastnost, že každých x vteřin má záblesk. Většinou se používá na světelných dekoracích s umístěním například každá osmá žárovka. Světelná dekorace pak působí efektem třpytu. Používá se proto především v zimě jako vánoční osvětlení. V našem shopu budou tyto FLASH žárovky zobrazeny takto:

flash zarovky oznaceni

         

 

3. BARVA KABELU

Nosný kabel pro světelné zdroje se vyrábí ve čtyřech variantách: zelený, černý, bílý a průhledný. Zelené kabely se hodí především pro instalace na stromy na vánoční, stromové osvětlení. Černý kabel například na budovu tmavé barvy. Bílý a čirý kabel se naopak hodí na světlejší podklad. V našem shopu jsou barvy kabelů zobrazeny takto:

zeleny kabelcerny kabelbily kabelciry kabel

 

 

 

4. TYP KABELU

Existuje několik typů světelných dekorací: světelné hadice, světelné řetězy, svítící rampouchy (krápníky), světelné závěsy, světelná síť, světelné motivy a světelná dekorace.

4.1 Světelné hadice - kabely

Svítící kabel se používá například pro lemování budov, střech, vytváření motivů apod. Je konstruován jako hadice se zalitými světelnými zdroji. Vyrábí se v mnoha barevných variantách s LED i žárovkovými světelnými zdroji. Je vhodný pro venkovní i vnitřní osvětlení.

svitici kabel svitici kabel svitici kabel svitici kabel

svitici kabel svitici kabel svitici kabel svitici kabel

4.2 Světelné řetězy

Světelný řetěz je zřejmě nejčastěji používaný typ vánočního osvětlení. Je konstruován jako nosný kabel, na němž jsou umístěny světelné zdroje. Je vhodný k dekoraci vánočního stromku, budov, oken, balkónů, říms apod. Vyrábí se v mnoha barevných variantách s LED i žárovkovými světelnými zdroji a barvami nosného kabelu. Je vhodný pro venkovní i vnitřní osvětlení.

světelný řetěz světelný řetěz světelný řetěz světelný řetěz     

světelný řetěz světelný řetěz světelný řetěz světelný řetěz 

4.3. Svítící rampouchy - krápníky

Svítící rampouch - krápník je velmi oblíbený především pro zimní období a tedy především jako vánoční osvětlení. Je konstruován jako nosný kabel, z něhož visí další kabely různé délky osazeny světelnými zdroji. Používá se především pro lemování budov, teras, říms, střech a balkónů. Vyrábí se v mnoha barevných variantách s LED i žárovkovými světelnými zdroji a barvami nosného kabelu. Je vhodný pro venkovní i vnitřní osvětlení.

světelný krápník světelný krápník světelný krápník světelný krápník  

světelný krápník světelný krápník světelný krápník světelný krápník

4.4  Světelné závěsy

Světelný závěs je konstruován jako nosný kabel, z něhož visí další kabely stejné délky, osazený světelnými zdroji. Používá se především pro lemování budov, teras, říms, střech a balkónů. Vyrábí se v mnoha barevných variantách s LED i žárovkovými světelnými zdroji a barvami nosného kabelu. Je vhodný pro venkovní i vnitřní osvětlení.

světelný závěs světelný závěs světelný závěs světelný závěs

světelný závěs světelný závěs světelný závěs světelný závěs

4.5. Světelná síť

Světelná síť je konstruována jako síť nosného kabelu osazeného světelnými zdroji. Používá se především pro lemování keřů, stromů, teras, říms a balkónů. Vyrábí se v mnoha barevných variantách s LED i žárovkovými světelnými zdroji a barvami nosného kabelu. Je vhodný pro venkovní i vnitřní osvětlení.

světelná síť světelná síť světelná síť

 světelná síť světelná síť světelná síť

4.6. Světelné motivy

Světelný motiv je velmi oblíbený především pro zimní období jako vánoční osvětlení nebo dekorace. Je konstruován jako nosná konstrukce na níž je vytvarován světelný kabel do požadovaného tvaru. Používá se především pro ozdobu vánočních stromků, zdobení budov a oken. Vyrábí se v mnoha barevných variantách s LED i žárovkovými světelnými zdroji. Je vhodný pro venkovní i vnitřní osvětlení.

světelný motiv světelný motiv světelný motiv světelný motiv světelný motiv

4.7 Světelná dekorace

Světelná dekorace je různých konstrukcí a tvarů. Jedná se především o světelné girlandy, stromky, stromy, větvičky a keříky. Používá se především pro ozdobu interiérů, zahrad a parků. Vyrábí se v mnoha barevných variantách s LED i žárovkovými světelnými zdroji. Je vhodná pro venkovní i vnitřní osvětlení.

světelná dekorace světelná dekorace světelná dekorace světelná dekorace

 

Pro snazší orientaci vám pomohou schémata, která najdete u každé světelné dekorace. U schématu jsou veškeré důležité informace, např. rozměry celé dekorace, oddělitených segmentů a umístění konektorů.

Dalším důležitým parametrem je také počet světelných zdrojů vzhledem k délce kabelu. Tento parametr výrazně ovlivňuje cenu kabelu. 

Například z následujícího obrázku je patrné, že se jedná o světelný krápník o celkové délce 3m světelného kabelu a 1,5m přívodního napájecího kabelu. Na tomto produktu jsou celkem 3 QUICK FIX konektory. Pomocí těchto konektorů lze krápník prodlužovat, zapojovat jiné výrobky, propojovat pomocí rozbočení apod.

schema světelný krápník

 

5. KONEKTORY

QUICK FIX konektory slouží pro propojení produktů MK Illumination. Pomocí těchto konektorů lze prodlužovat, zapojovat jiné výrobky, rozbočovat atd.

 quick fix konektory quick fix konektory quick fix konektory